telefonum dinleniyor mu

Son yıllarda çoğu insanın başına gelen ve herkeste bir şüpe uyandıran soru ” Telefonum dinleniyor mu ?

Günümüzde yüklediğiniz uygulamalar yada telefonunuza bulaşan virüsler ile telefonunuz hiç tanımadığınız biri tarafından dinleniyor olabilir.Eğer telefonunuz dinleniyorsa bunu bir kaç deneme yanılma yöntemi ile anlıyabiliriz.

Öncelikle ilk teşhisiniz telefonla konuşurken karşıdakinin sesi haricinde ses geliyor mu ? Bu sesler tıkırtı ,eko ve cızırtılar olabilir.Eğer hatta yada telefonunuzda bir sıkıntı yoksa bu büyük ihtimal telefonunuzun dinlendiğine dair bir işarettir.

Bir diğer yöntem ise telefonunuzun şarjıdır.Normalde telefonunuzun şarjının gittiği ortalama süreyi biliyorsunuzdur.İnternette gezip biraz oyun oynadığınızda günü rahat olarak çıkarabilirsiniz.Eğer telefonunuzun şarjı gün içinde çok hızlı bitiyorsa buda telefonunuzun mikrofonunun aktif olarak kullanılıyor olmasına bağlı olabilir.Yani telefonunuz dinleniyor olabilir.

Telefonunuzun işlemci kullanımına görede dinlenip dinlenmediğini öğrenebilirsiniz.Eğer telefonunuz hiç kullanmamanıza rağmen ısınıyorsa yada çalışan uygulamalarda tanımadığınız yabancı bir uygulama varsa telefonunuz dinleniyor olabilir.

Telefonunuzun dinlendiğine dair bir şüpheniz varsa bundan kurtulmak için telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz.Yada şüpheli gördüğünüz uygulamaları temizleyebilirsiniz.